17. 2. 2023 Domov pro seniory Nopova

Dne 17. 2. 2023 nás navštívila historická skupina Adamantt. Její vystoupení bylo úžasné a naši klienti byli nadšeni z informací, které se dozvěděli.
Jednalo se o období gotiky a renesance. Například jak se oblékala šlechta a chudý lid, z čeho jedli, pili, jaké zbraně používali vojáci, do čeho se oblékali. Klienti si měli možnost vzít do rukou zbraně, které se nazývají chladné (meče, kordy, bojové kladivo, sekeru), dále pak zbraně palné (píšťala palná z doby husitské, doutnáková mušketa). Zajímavostí byl bojový pás s apoštoly, kde ve dvanácti dřevěných pouzdrech byl umístěn střelný prach. Dále pak železná košile vážící 10kg, kterou si vojáci oblékali do bitev, kovová kapuce a kovové přilby. Dámské šaty ušité ze sametu a brokátu z tohoto období byly nádherné a vážily 8kg, což bylo náročné při celodenním nošení a některých nutných potřebách.

Pro všechny zúčastněné to bylo krásné odpoledne. Moc děkujeme historické skupině Adamantt, která si přála udělat klientům radost a ve svém volném čase za nimi přijela bez nároku na honorář.